Jimmy jako Žid, Bella jako debil a House opět jako Bůh

27. srpna 2009 v 11:31 | ©Bellatrix |  Lights out

Jimmy jako judaista (Žid)

Judaismus je termín, který označuje (zhruba od 19. století) náboženství židovského národa - Izraele. Do té doby se v křesťanském prostředí používaly pro víru Židů obraty jako "izraelitská víra" (Israelitischglauben), "židovská víra" (Jüdischglauben) nebo "Mojžíšská víra". Židé sami své náboženství označovali a označují jako emuna (víra) nebo dat (náboženství). Moderní termín jahadut (židovství) se vztahuje spíše na kulturně-národnostně-náboženský celek (odvozen z německého Judentum). V této souvislosti je třeba rozlišit mezi judaismem jako náboženstvím, a židovstvím jako kulturně-nábožensko-nacionálním souborem, zahrnujícím historii, jazyk (hebrejština), zemi (státní útvar), liturgii, filozofii, umění, soubor etických zásad, náboženských praktik, a podobně.

***

- Judaismus je monoteistickým náboženstvím, tzn., že uctívá jediného Boha. Uctívání jiných bohů je zapovězeno, stejně jako uctívání soch, jiných předmětů či míst nebo přírodních úkazů.

(Z tohoto bodu jasně vyplývá, že ačkoliv není James křesťan, může zarputile věřit v Boha.)

- Boží Jméno je jednou z nejposvátnějších věcí v judaismu. Nakládání s Božími jmény vyžaduje zvláštní úctu a obezřetnost, neboť 3. přikázání z Desatera nařizuje "nebrat jej nadarmo". Ve starověku se věřilo, že jméno vyjadřuje i charakter - znalost jména osoby tudíž znamenala i znalost jeho charakteru a vnitřního já, znalost jmen bohů pak měla umožňovat ostatním bohům nebo i lidem tyto bohy vzývat, eventuelně mohli svého boha "přemluvit" či jinak jej přimět, aby konal dle jejich přání - báje o moci božských jmen a o síle, kterou propůjčují, jsou známé již ze starého Egypta.

(Povídání o tom, proč nebrat Boží jméno nadarmo do úst, je asi vším známé. Tudíž však se dostáváme k bodu, proč nesnáší Jimmy Gregovu bezměrnost. Gregory kleje a kleje, strká si nože do zásuvky, kdy se mu zlíbí, a vysmívá se tomu nejvyššímu, kdykoliv má volnou chvilku. Alespoň ten v Lights Out. Ačkoliv Greg ví, oč jde, a Jimmy to ví, nechce v nic věřit a ještě se rouhá.)

- Řídí se podle třinácti článků víry Šaloš esre ikarim
(stručně některé z nich)
*Bůh existuje
*Bůh je jen jeden
*Bůh je netělesný
*Bůh je věčný
*Jedině Bůh může být uctíván
*….

- Judaismus odmítá dogmata a podobné "nezvratné pravdy". (To ovšem popírá a odporuje jim i Gregory.)

***
Každopádně to je jen zajímavý výtažek toho podstatného. Pokud by někoho tato problematika zajímala víc, silně pochybuji, že by si nedokázal nic najít. Jimmy není nijak zapřísáhlý Žid, on jen má dle mého potřebu v něco věřit a vybral si Boha. Toho si tedy zapřisáhle brání. Stejně jako Greg svůj ateismus. Myslím, že na příklad do obřízky by Jimmy nešel…*zdvihá obočí*

***

Jelikož jsem ateistka, takřka satanistka, tedy domnělá a všemi v našem kraji usvědčená, ani si neumíte představit moji zmatenost nad Judaismem. To jen tak pro pořádek, jsem zmatená v oblasti všech odvětví náboženství. Jediné co jakž takž ovládám, je převozník Chárón, trojhlavý pes Kerberos a mrtvoly v řece Styx.Gregory House a jeho rodina - známé informace

Bohužel jsem nenašla žádný dokument, fotografii či jiný poznatek o Gregově rodině. Vzhledem k tomu, že toto je fanfikce, je stejně tak pravděpodobné jako nepravděpodobné, že jsou právě informace o Gregově rodině pravdivé, či vyvozené konstruktivními doměnkami. Pokusím se tedy něco vydedukovat.

Moje poznatky ze seriálu

- Jelikož vždy přiznávám, že jsem NEVIDĚLA všechny epizody House, ale troufám si vždy tvrdit, že jsem jich viděla hodně… (Teď přichází obvykle otázka: "Proč se na ně nepodíváš, když House tolik miluješ?" A já vždy odpovídám: "Protože kdybych začala projíždět série díl po dílu a zkoumala, kterou už jsme viděla či ne, spadnu do kolotoče a neodlepím se tři týdny. Koukla bych se totiž i na ty, co už jsem viděla.") …pamatuji si, že jsem jednou či dvakrát Gregovu rodinu v seriálu viděla, hodně krát o ní slyšela, ale nikdy mě nenapadlo, že zrovna tyto informace budu někdy potřebovat. Pamatuji si díl, kdy Greg trávil Vánoce raději sám, než by je trávil se svou rodinou, byl poměrně smutný, nakonec v noci zavolal své mámě a nechal jí na záznamníku vzkaz, něco jako "jen jsem chtěla popřát veselé Vánoce, mami." Jen netuším, co bylo dál, jestli se předávkoval a našla ho Cuddy, nebo se ožral jak Dán a ráno jel za detektivem.

- Pamatuji si taktéž díl, kdy Chaseovi umřel táta a volali mu to a tuším, že tam byla jakási narážka na Gregova otce Johna (Greg se ho tuším svým typickým způsobem snažil povzbudit).

- Pamatuji si díl, kdy za ním rodiče přijeli a máma byla krásně starostlivá, otec byl nezúčastněný, komandoval. Greg se s nimi nechtěl sejít, a to seděli už dole v kantýně a probíral to s Wilsonem.

Mám dojem, že takhle nějak to bylo.

Fakta z povídky - rekapitulace datované ke kapitole 12

- Greg a jeho otec se nesnáší

- Wilson od začátku naléhá a zkouší z Gregoryho vypáčit informace o jejich vztahu

- Má podezření, že Gregoryho John mlátil

- Podezření se potvrzuje

- John je povoláním voják, pracoval u armády a tahal svou rodinu po všem možných i nemožných koutech světa

- Blythe Houseová se s Johnem Housem často kvůli Gregovi hádala

- John nutil Grega chodit do kostela (John je zatvrzelý křesťan)

- James mu vadí /musí/, jelikož je Žid - víme, jaké vztahy mezi sebou měli Židé a Křesťané už v minulosti

- Greg nevěří v Boha kvůli svému fanatickému otci a ten je naštvaný že v Boha Gregory nevěří, možná proto, je tolik fanatický

- Vztah Grega a Jimma viditelně neschválil, zatímco Blythe jej přijala

Naprosto očividná fakta, rekapitulace - klidně mě doplňte svými názory, opravnými názory a domněnkami.
Budu opravdu jen a jen ráda.

Mám tady jednu lahádku, House opět perlí, tedy... kdo by jej za Boha neuznal?
***
PS: Úchvatný obrázek, že? Tedy jen tak mezi námi je poctivě ukraden a vygooglen googlem!

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Dreamy° | Web | 2. listopadu 2010 v 17:53 | Reagovat

Pokud si dobře pamatuju, v Gregův otec v seriálu zemřel. House nechtěl jet na jeho pohřeb, ale Wilson ho tam nakonec vzal. A ukázalo se, že Greg od svých 12 let (nebo tak nějak) ví, že John vlastně není jeho opravdový otec...
Myslím... :)

2 Bellatrix Black Lastrange | 6. listopadu 2010 v 0:42 | Reagovat

Nic není nemožné slečno, tudíž to co tvrdíte může být zhola možné.
Né nadarmo je v hned v nadpisu, že Bella je debil... :-)
Každopádně děkuji za postřeh!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama